Посетете на живо Етнографска къша.
Eтнографската къща е един от най-добре запазените архитектурни паметници от епохата на Българското възраждане. Неин собственик е бил Димитър Друмев – богат търговец, преселен от Преслав. Строена през 1860 г. от неизвестен майстор балканджия, тя се отличава от традиционната добруджанска къща в архитектурен и функционален план. През 1970 г. нейната реставрация е завършена и е открита експозиция на добруджанския бит от края на ХІХ и началото на ХХ век.
Развитието на занаятите и търговията през епохата на Възраждането води до промяна в архитектурния облик на град Добрич и икономическото състояние на населението. Притежаването на голям и богато обзаведен дом е въпрос на престиж и висок социален статус. Експозицията показва как, макар и да запазва някои от белезите на традиционното жилище, градската къща от началото на ХХ век има вече нова организация на вътрешното пространство. Появяват се търговски кантори, домашни работилници и салони за гости. Интериорът постепенно придобива характерния за епохата европейски стил, който съжителства с традиционния бит в една своеобразна еклектика – ниски миндери и виенски мебели, вълнени сукмани и чохени контошчета с рокли от тафта и коприна.
Показаните облекла, тъкани и предмети на бита представят културата на българина, регионалната специфика на Добруджа на границата на две епохи.