Добре дошли в уеб сайта на „Регионален исторически музей – Добрич“!
Създаден през 1953 г., музеят събира, изучава, съхранява и представя културно-историческото наследство на Добруджа. С богатите си колекции (от VІ хил. пр. Хр. до най-ново време), изследвания, оригинални експозиции, образователни програми и специални мероприятия той провокира хората да опознаят, осмислят и оценят историческото минало.
За музейния екип ще бъде удоволствие да Ви посрещне в своите експозиции!
НАЦИОНАЛНАТА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ „ЙОРДАН ЙОВКОВ – МЪДРИЯТ МЪЛЧАЛИВЕЦ НА БЪЛГАРСКАТА ЛИТЕРАТУРА“, ПОСВЕТЕНА НА 135 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ПИСАТЕЛЯ
През 2015 година се навършват 135 години от рождението на Йордан Йовков. Първата проява, свързана с годишнината, е Националната научна конференция „Йордан Йовков – мъдрият мълчаливец на българската литература", проведена на 29 и 30 септември в Дом-паметник „Йордан Йовков" – Добрич. Проявата е организирана от Община град Добрич и Регионален исторически музей – Добрич с любезното съдействие на Община Генерал Тошево и Исторически музей – Генерал Тошево. Във форума се включиха изследователи на писателя от цяла България. Бе поставен акцент върху проблема за мълчанието във връзка с проблемите за живота, самотата, страданието и смъртта. Потърсена бе връзката между Йовковото творчество и произведения на други български и чужди автори. Чухме интерпретации на ключови разкази на белетриста. Бяха проведени ползотворни дискусии за съотношението факт - фикция, литературен образ - живописен/иконописен образ, за архива на писателя и т.н. В програмата на форума бе включено и посещение на емблематични Йовкови места в Добрич и община Генерал Тошево. Участниците в конференцията имаха възможност да разгледат обновените къща музей „Йордан Йовков" и експозиция „Йордан Йовков – мъдрият мълчаливец на българската литература" в дом-паметник „Йордан Йовков" по проект „Йовковият Добрич – съвременна туристическа дестинация" , както и музейните експозиции в село Красен. Всички почувстваха атмосферата на старата прогимназия, поседнаха на чиновете в класната стая и се върнаха десетилетия назад, докоснаха се до духа на едно отминало време, когато писателят е бил млад учител и директор тук, погледнаха пейзажа през прозореца на скромната стаичка. Потапянето в Йовковата атмосфера винаги оставя траен спомен. Снимка пред бюст-паметника на белетриста ознаменува това паметно посещение, което приключи с разглеждане на Филиповата кръчма – пространство, изпълнено с история и литература.
Йовковите изследователи изразиха възхищението си, че едно българско село и една от по-малките български общини са успели да направят толкова много за опазване на паметта за Йовков, колкото не успяват да сторят големи градове, а дори и столицата. Вълнението на присъстващите бе видимо, а благодарността им към домакините – голяма. С пожелания за нови срещи участниците в конференцията се сбогуваха, отнасяйки незабравим спомен от това преживяване.
ВХОДНИ ТАКСИ И УСЛУГИ:
Входна такса за обект: възрастни – 3.00 лв., деца, ученици, студенти – 1.00 лв., семеен билет – 4.00 лв.
Входна такса в рамките на туристически маршрут: възрастни – 4.00 лв., деца, ученици, студенти – 2.00 лв., семеен билет – 5.00 лв.
Беседи: на български език – 6.00 лв., на чужд език – 12.00 лв.