Добре дошли в уеб сайта на „Регионален исторически музей – Добрич“!
Създаден през 1953 г., музеят събира, изучава, съхранява и представя културно-историческото наследство на Добруджа. С богатите си колекции (от VІ хил. пр. Хр. до най-ново време), изследвания, оригинални експозиции, образователни програми и специални мероприятия той провокира хората да опознаят, осмислят и оценят историческото минало.
За музейния екип ще бъде удоволствие да Ви посрещне в своите експозиции!
ЗАПОВЯДАЙТЕ ДА РАЗГЛЕДАТЕ:
Административна сграда на РИМ – Добрич
• ЕКСПОЗИЦИЯ „АРХЕОЛОГИЯ НА ДОБРУДЖА“
• УЧЕБЕН МУЗЕЙ „ВЪЗРОЖДЕНСКО УЧИЛИЩЕ“
АЕМО „Старият Добрич“
• ЗАНАЯТИ ОТ ДОБРУДЖА ХІХ-ХХ ВЕК
Етнографска къща
• „ДОМЪТ НА ДОБРУДЖАНЕЦА НА ГРАНИЦАТА НА ДВЕ ЕПОХИ“
Зала „Възраждане“
• "ИКОНИ ОТ ДОБРУДЖА"
Къща музей с дом-паметник „Йордан Йовков“
• „ЙОРДАН ЙОВКОВ – МЪДРИЯТ МЪЛЧАЛИВЕЦ НА БЪЛГАРСКАТА ЛИТЕРАТУРА“
• „ДОРА ГАБЕ – ДЪЩЕРЯ НА РАВНИНАТА“
Военно гробище музей
• „ДОБРИЧКАТА ЕПОПЕЯ 1916 ГОДИНА“
Музей в Градски парк „Св. Георги“
• „ПРИРОДАТА НА ДОБРУДЖА"
РАБОТНО ВРЕМЕ
понеделник – събота (май – септември): 9.00 – 12.30 и 13.30 – 18.00 ч.
понеделник – петък (октомври – април): 8.30– 12.30 и 13.30 – 17.30 ч.,
събота и неделя – по заявка за групи
Забележка: Къща музей с дом-паметник „Йордан Йовков“ (през летния сезон)
понеделник – неделя (май – септември): 9.00 – 12.30 и 13.30 – 18.00 ч.
За връзка с нас - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. / +359884311496
НАЙ-СТАРОТО ЗЛАТНО СЪКРОВИЩЕ В СВЕТА!
На повече от 6000 години.
„Най-старото златно съкровище в света, изкопано едва през 1972 година, не беше намерено в Месопотамия или Египет, най-ранните писмени цивилизации в човешката история. За всеобщо удивление, то беше открито в Североизточна България, близо до привлекателния, съвременен град Варна и е отпреди повече от 6000 години...“
Проф. Колин Ренфрю, Саутхамптън, Великобритания
Думите на известния британски професор са истина. Но истина към далечната 1972 година, когато е открит Варненския енеолитен некропол. Седем години по-късно (1979 г.) на западния бряг на Дуранкулашкото езеро беше открит друг праисторически некропол, който сега се номинира като най-голямото известно такова явление в света. Изследователите – проф. Хенриета Тодорова и н. с. Тодор Димов – откриха в него 1 204 погребални съоръжения. В някои от гробовете от средната и късната каменно-медната епоха бяха открити много накити от злато, мед, спондилус и денталиум. Особен интерес представлява намерената в гроб №165 златна спирала – женска игла за коса – която според другите погребални дарове в него ще датира към средата на енеолитната епоха. А това означава, че спиралата е с около 200-250 г. по-стара от златните находки, открити във Варненския некропол. Тук е мястото да се каже, че земите на Западното черноморие са мястото, където възниква най-древната металургия в човешката история. И затова специалистите с право говорят за най-старото обработено злато в праисторическия свят.
Усвояването на металургията и металообработката на злато и мед изисквало специални знания и умения. Това обуславя появата на първите истински майстори (занаятчии) – ковачите. Владеенето на особени „тайни“ знания, превръщащи парчето руда в сечиво или украшение, предполага и високата обществена репутация на занаятчиите, породена от умението им да владеят природните стихии – огън и вода.
От дълбока древност металите са били събирани, използвани и обработвани като самородни, т. е. като природен продукт. За причините, които слагат началото на най-старата металургия все още може само да се гадае (понякога се и спекулира). Но едва ли е без значение обстоятелството, че находищата от самородни мед и злато са били рядкост, изчерпвали са се бързо, или пък са ставали недостъпни по някакви други причини.
Впечатляващите находки от мед и злато с голяма доза сигурност потвърждават възможността за появили се вече по това време в района на Западното черноморие добре организирани общности, стоящи високо над родовообщинната структура и намиращи се на прага на ранната държава и възникването на писмеността. Очевидно става дума за нова обществена организация, непозната до момента, което е провокирало изследователи от ранга на Колин Ренфрю духовито да я номинират като „общество на вождовете“.
ЛЯТО В МУЗЕЯ
Регионален исторически музей – Добрич предлага програма за занимания с деца „Лято в музея“. Заниманията ще се провеждат от понеделник до петък от 10.00 до 17.00 часа. Продължителност на заниманията: 40 – 60 минути. Материалите се осигуряват от участниците. Цената за един участник е 1 лев. |
В Учебен музей – Възрожденско училище
Училище по калиграфия
Тема на заниманието: Да „нарисуваме“ букви.
За художествената украса в старите книги – заставка, заглавка и миниатюра.
Тема на заниманието: Археология на Добруджа
Запознаване с историята на Добруджа, пътя на музейния експонат от местонамирането до експонирането.
Забавни игри (откриване на предмет в експозицията; символика, орнаментика, форма и др.)
Обогатяване на речниковия запас с нови думи като: „археология“, „експониране“, „колекция“, „съкровище“, „уникат“, „лапидариум“ и др.
Рисуване или изработване от глина образец на оригинал от фонда на музея.
Занимателна игра в лапидариума.
В музея в Градски парк „Св. Георги“
Тема на заниманието: Природата на Добруджа
Разглеждане на експозицията и запознаване на участниците с животинския и растителния свят на Добруджа.
Занимателни игри:
Кои животни/растения от експозицията са ми познати?
Разказ за любимо животно/растение.
Рисунка на любимо животно/растение.
Изложба на творбите на участниците.
В Етнографска къща
Тема на заниманието: Добруджанецът на границата между две епохи
Запознаване с традиционното облекло на добруджанеца и рисуване на автентична носия.
Запознаване с възрожденска къща и традиционен добруджански дом.
Запознаване с традиционен народен календар.
Рисуване на къща, носии, тъкани.
В Къща музей с Дом-паметник „Й. Йовков“
Творчески занимания и игри (езикови и литературни игри, редене на образователни пъзели, пленери и др.) във фоайето на Дом-паметник и в двора на Къща музей "Йордан Йовков".
Образователни пешеходни турове под наслов „Следи от миналото”
Теми по избор: „Чешмите в Добрич”; „Храмовете в Добрич”; „Паметници на възрожденската архитектура в Добрич”.
Храмовете в Добрич.
В познавателния маршрут участниците могат да научат кои са храмовете от епохата на Възраждането, запазени до днес в града ни. Предвидено е посещение на православна църква. Целта е да се научи повече за архитектурата, символиката, за някои термини като: „трикорабна базилика“, „притвор“, „амвон“, „олтарно пространство“, „царски ред“, „икони“ и много други неща.
Чешмите в Добрич.
Маршрута обхваща разглеждане запазените образци в нашия град. Целта е да се предизвика интересът на участниците и да се провокират към разговор за традицията в изграждането им, за пластичната украса и елементите им, за значението на водата в миналото на добруджанеца.
Паметници на възрожденската архитектура в Добрич
Един от най-желаните за посещение е АЕМО „Старият Добрич“, който представлява музей на открито и представя някогашната чаршия с: часовникова кула с камбанария, дюкяни, мюсюлмански храм от 18. век, добруджанска къща, кръчма, гостилница и др. Целта на маршрута е да се разбере местоположението и функцията на обектите във възрожденския град и тогавашното общество.
ЗАПОВЯДАЙТЕ!
ЩЕ ВИ ОЧАКВАМЕ!
ВХОДНИ ТАКСИ И УСЛУГИ:
Входна такса за обект: възрастни – 3.00 лв., деца, ученици, студенти – 1.00 лв., семеен билет – 4.00 лв.
Входна такса в рамките на туристически маршрут: възрастни – 4.00 лв., деца, ученици, студенти – 2.00 лв., семеен билет – 5.00 лв.
Беседи: на български език – 6.00 лв., на чужд език – 12.00 лв.