СРЕД ПРИРОДАТА НА ДОБРУДЖА - НОВ ПРОЕКТ НА МУЗЕЯ

sred-prirodata-na-dobrudja-presk-14-02Регионален исторически музей, съвместно със Сдружение „Общности, опознаване, култура" стартират нов проект насочен към децата и техните родители. Инициативата е озаглавена „Сред природата на Добруджа" и цели чрез обучения, експедиции и много занимателни дейности участниците в проекта да се запознаят с природното разнообразие на Добруджа.

Дейностите по проекта запознават участниците с уникалната природа на Добруджа под формата на приключенски експедиции – влажни зони, пещери, лонгоз, каньона Суха река, горите в региона, водни пещери, суходолие, скален масив, а така също проследяват промените, настъпили в биоразнообразието на Добруджа в резултат на човешката дейност.

Обучителната програма е разработена в два цикъла 1. пролетно – летен /март –септември 2014г./ и 2. есенно – зимен /октомври – февруари 2014-15/.

Участниците са деца, подрастващи и младежи от добричките училища, като в приключенските експедиции могат да се включат и техните родители.

Обучителните заимания включват беседи в музея и сред природата, посещения на природни, исторически, етнографски, селскостопански и земеделски обекти в региона на Добруджа, каньона на Суха река, р. Батовска, Шабленско езеро и др.
В хода на проекта са заложени изобразителни, приложни и фотографски дейности, събиране на природни материали, билки, растения и др., творчески работилници, забавни игри на открито - туристически и спортни, разходка с каручка, посещение на селска къща и др., задачи за самостоятелна работа, състезания, викторини, конкурси, изготвяне на сбирки, представяне на изложби и др.

Впечатленията си от общуването с природата на Добруджа, участниците ще споделят чрез пресъздаването й с помощта на изобразителни техники /рисунки, фотография, приложни дейности и др./ и словото /съчинение, описание, стих и др./.

Предвидени са периодично представяне на изложби с продукция, изготвена от участниците и провеждане на викторини и състезания по разглежданите теми.

Проектът ще завърши със събитие, представящо резултатите от дейностите по проекта и награждаване на отличилите се участници.

Партньори по проекта са Център за защита на животните и Педагогически колеж.

Участниците заплащат такса участие.

Предвидени са ваканционни програми за летните дни:
1. Eдноседмични занимания в Център за защита на животните, Градски парк „Св. Георги Победоносец" и близки до града местности.
2. Лагерни уикенди в Център за защита на животните.
3. Приключенски експедиции „Сред природата на Добруджа".

1. Експедиция СУХА РЕКА
2. Експедиция УСТИЕТО НА Р. БАТОВСКА
3. Експедиция ДУРАНКУЛАШКО И ШАБЛЕНСКО ЕЗЕРА
4. КРАЙДУНАВСКА експедиция