ИЗЛОЖБА „ЖЕНИТЕ В ОБЩЕСТВОТО” – ОТКРИВАНЕ

IMGP9747 Незабравима среща с изисканата красота и носталгичното очарование на отминали времена бе за добричлии откриването на изложбата „Жените в обществото", подготвена от регионалните музеи в Русе и Добрич. Изящни дами в автентични градски облекла посрещаха гостите с вишновка и локум, а специално подбрана за събитието музика потопи посетителите в атмосферата на някогашните вечеринки и балове. Костадин Костадинов – директор на добричкия музей, откри изложбата и припомни някои, съхранени и до днес, общобалкански виждания и представи за жената, а разказът на етнографите Десислава Тихолова и Лена Кирилова помогна на всеки да се докосне до необятния и прекрасен свят на българката; да открие вълнуващото многопластово единство на женственост и еманципация, традиция и съвременност и да усети хармонията, в която съжителстват различните, понякога взаимоизключващи се роли и характеристики на жената от времето на Българското възраждане до 80-те – 90-те години на ХХ век. Над 300 експоната – облекла, аксесоари, домакински съдове, илюстрираха промените в женското присъствие в различни сфери на обществения живот и направиха посетителите съпричастни към колорита на пъстрата българска традиция и духа на уникалното ни културно наследство. Присъствалите дами получиха малък подарък – модели на облекла и автентични рецепти за готвене от някогашните модни журнали. А всеки гост си тръгна с незабравимия спомен за една прекрасна вечер, обвеяна от очарованието и прелестта на невъзвратимо отминалото време на изискана галантност, европейска грация и финес...