ОТКРИВАНЕ НА ИЗЛОЖБА „ПО СТЪПКИТЕ НА ОТЧЕ МАТЕЯ И НЕГОВИТЕ СПОДВИЖНИЦИ”

DSCN1608Директорът на Регионален исторически музей – Добрич Костадин Костадинов   откри изложба „По стъпките на отче Матея и неговите сподвижници". Той запозна гостите с живота и дейността на един велик българин – отец Матей Преображенски. Моно Петров Сеизмонов /Матей Миткалото е народен будител и учител, „жива енциклопедия" (според съвременниците си), човек с всестранни интереси. Изложбата е дело на колегите от Регионален исторически музей – Велико Търново, които са се опитали да ни запознаят с този съратник на Левски, оставил неизличима диря в живота и борбите на населението във Велико Търново. С познанията си по народна медицина, усвоени в Света Гора – Атон, отец Матей успешно лекува години наред. Издава и разпространява книги, мислите от които звучат актуално и до днес. Но най-голяма диря отец Матей оставя в просветно-образователното дело. С неугасващ плам той насърчава, а някъде и сам основава читалища – в с. Михалци – „Съединение", в с. Горско сливово – „Горско начало" и т. н.

По време на изложбата беше представена и документалната импресия на Румяна Николова „Матей Преображенски – съвременникът...", където чрез актьора Милен Иванов, пресъздал дикторския текст във филма, за нас зазвучаха думите на отче Матея.

Екипът на Регионален исторически музей благодари на Община град Добрич за оказана подкрепа, както и на всички, които ни уважиха с присъствието си и се докоснаха до делото на неуморния революционер, книжовник, лекар и културно-просветен деец Матей Преображенски.

Изложбата ще бъде експонирана до 22 октомври 2013 г. в зала „Възраждане" на РИМ – Добрич (в Художествена галерия).