МУЗЕЙНИ СПЕЦИАЛИСТИ ПОСЕТИХА АНТИЧЕН ВОЕНЕН ЛАГЕР НОВЕ

DSCN0133Екипът на Регионален исторически музей – Добрич посети Античният военен лагер Нове в Свищов във връзка с реализацията на проект по Оперативна програма „Регионално развитие 2007-2013“.

Лагерът е бил построен през 45 г.сл. Хр. и е разположен върху площ от 250 дка. Намира се на 4 км от града. Археологическите проучвания показват, че най-ранният живот на това място е датиран от времето на неолита 3000 – 2600 г. пр. Хр. Открити са артефакти, които показват че някога е имало и тракийско селище. През 69 г.тук се установява І Италийски легион, изпратен от император Траян, да защитава границите на римската империя срещу варварите (даките) отвъд Дунава. Около лагера на този легион се е развил мощен град, тъй като е бил разположен на важен кръстопът, през който се е минавало от отвъдните земи към Филипополис и Константинопол, както и към Черно море. Нове е заемал важна част от отбранителната линия на Римската империя, тъй като е охранявал завоюваните територии в Тракия и Македония от набезите на номадски племена, идващи от изток. Лагерът е бил огромен, с правоъгълна форма и на всяка една от стените му е имало порта. По крепостните стени е имало дървени кули, които са били заменени след това с каменни бойници. В лагера са се намирали щабът на легиона, военната болница, офицерските жилища, банята, войнишките казарми, жилището на командира на легиона и бараките на помощните войски. Цивилното селище е било разположено извън крепостните стени. След приемане на християнството в Римската империя през 313 г. при император Константин, късноантичният град е имал и своя епископия с обширна резиденция на епископа, разкрита е и огромна базилика от V век. А до нея е бил изграден баптистерий. Предполага се, че в този купел са били кръщавани варварските племена и на практика оттук тръгва християнството към Европа. В южната част от комплекса се е намирала сградата на приюта за бедни.

Община Свищов има амбицията да представи градът и неговите забележителности, като една нова, атрактивна туристическа дестинация. Чрез прилагане на модерни техники за интерпретация и анимация, организирането на събития, маркетинговите и рекламни дейности, ще популяризират атракцията и ще развият туристическият й потенциал.

Екипът на РИМ – Добрич остана очарован от гостоприемството и чара на това уникално място, съхранило историята на времето. Макар градът да наброява само 30 000 жители, той ни прие в обятията си и ни обгърна с топлата и слънчева прегръдка, разказа ни за паметни битки, за тайни заговори, за тържества и пиршества, за покръстването, за изгрева и залеза на много животи.

Обещахме си да посетим Свищов и на есен, за да се насладим отново на интересни възстановки и събития, които ще ни обогатят представите по особено атрактивен начин за живота, някога и сега на това неповторимо кътче от България.