ГЕРГЬОВДЕН

St George-dayПо традиция и тази година Етнографска къща при Регионален исторически музей – Добрич отбеляза празника Гергьовден с възстановка на народни обреди и ритуали. С китка здравец и празнично настроение гостоприемните домакини посрещаха жители и гости на града. Малки и големи, стари и млади се полюляха на окичени с цветя гергьовски люлки. Най-малкият добричлия, претеглен на автентичния 100-годишен кантар за здраве и късмет, бе 40-дневното бебе Димитър Георгиев. Дядо Георги (89-годишен) пък си пожела още дълги години да се люлее за здраве. Посетителите разгледаха и обновената музейна експозиция „Домът на добруджанеца на границата на две епохи“ и се докоснаха до красотата и богатството на българската традиция. Песни огласиха двора на Етнографска къща, а любители и ценители на хубавата добруджанска музика се насладиха на изпълненията на групи за автентичен фолклор и отнесоха в сърцето си частица от неповторимата празнична атмосфера.

На Гергьовден в Етнографска къща, гр. Добрич – снимки Григор Маринов