НА АРХАНГЕЛОВА ЗАДУШНИЦА ШЕСТВИЕ ДО ВОЕННОТО ГРОБИЩЕ МУЗЕЙ И ПОЛАГАНЕ НА ЦВЕТЯ

На Архангелова задушница – 7.11.2020 г., Община град Добрич, Регионален клуб „46. пехотен добрички полк“ към Национално дружество „Традиция“ и Регионален исторически музей – Добрич организират шествие до Военното гробище музей и полагане на цветя. Във Военното гробище са погребани войници и офицери от армиите, водили бойни действия край нашия град на 5 – 7 септември 1916 г. по време на Първата световна война, както и в последвалите сражения на Добруджанския фронт, приключили през 1917 г.

Мероприятието ще започне със заупокойна молитва от 9.00 ч. пред църква „Св. Георги“. Шествието ще тръгне от църквата в 9.30 часа.

Първото голямо поклонение е организирано от добричките граждани на 4.09.1917 г. След църковната служба в храм „Св. Георги“ те организират шествие до Военното гробище и полагат цветя. След възвръщането на Южна Добруджа към България на 7.09.1940 г. шествията са подновени. В дните на почит към българската армия (6 май и Архангелова задушница) във Военното гробище се извършват различни ритуали. По време на социализма тази практика е прекратена. През 2004 г. военният ритуал за Архангелова задушница бе възстановен.

Понастоящем на територията на Военното гробище има над 500 надгробни паметника на загинали от различни националности и религии. На 7.11.2020 г. пред всеки надгробен знак, където почиват тленните останки на загиналите войни, ще бъде положено цвете.

Колегията при Регионален исторически музей – Добрич изказва благодарност на Ротари клуб – Добрич за оказаната финансова помощ за реализиране на инициативата.

Shestvie_VG_1917.jpgSled-cherkva_kam_bratskite_mogili_1917.jpg