ГОСТУВАЩА ИЗЛОЖБА ОТ ЛОВЕШКИЯ РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ: „РУСКО-ТУРСКАТА ОСВОБОДИТЕЛНА ВОЙНА 1877-1878 Г.“

На 2 март 2020 г. в музея в Градски парк „Св. Георги“ бе открита гостуваща изложба от Ловешкия регионален исторически музей: „Руско-турската освободителна война 1877-1878 г.“ Изложбата включва 32 табла с подробен текст и множество гравюри, които проследяват хода на войната. Мобилизацията на руската армия, преминаването на Дунава и боевете край Свищов, обсадата на Плевен, боевете при Шипка и Ловеч, са основните акценти. Описани са и преговорите довели до подписването на Санстефанският договор и резултатите от Берлинския конгрес.

В изложбата са включени и вещи на български опълченци, участвали във войната. Експонатите са от фондовете на Регионален исторически музей Добрич. Особено ценни са евангелието и кожената торбичка подарени на Кузман Христов от цар Александър II, както и сребърната чашка с монограма на Николай II – подарена на Калчо Вълков по повод на освещаването на храм-паметника в село Шипка през 1902 г.

На откриването на изложбата освен жители на града присъстваха и гости от Украйна.

В Деня на отворените врати 3 март изложбата бе разгледана от близо 500 посетители. Сред тях бяха и представители на асоциация „Култ към героите“ от Румъния, както и потомци на опълченци от Добруджа. Приятна изненада за най-малките посетители беше възможността да се превъплатят в опълченец и руски войник.

Експозицията може да бъде разгледана до края на месец април.