ЛЯТО В МУЗЕЯ 2019

Регионален исторически музей – Добрич предлага програма за занимания с деца „Лято в музея" с цел опознаване на културното наследство на родния край с вълнуващи забавни занимания.

ЮНИ-СЕПТЕМВРИ

В Учебен музей – Възрожденско училище

Училище по калиграфия

Тема на заниманието: Да „нарисуваме" букви.

За художествената украса в старите книги – заставка, заглавка и миниатюра.
Тема на заниманието: Археология на Добруджа
Запознаване с историята на Добруджа, пътя на музейния експонат от местонамирането до експонирането.

Забавни игри („Търсачи на съкровища" – откриване на предмети в експозицията; наблягане на символика, орнаментика, форма и др.)
Обогатяване на речниковия запас с нови думи като: „археология", „експониране", „колекция", „съкровище", „уникат", „лапидариум" и др.

Занимателна игра в лапидариума – в парковото пространство пред музея (за ученици от 5-11 клас).

Работилничка „Сръчни ръце" (за ученици от 1-11 клас).

Рисуване или изработване от глина образец на оригинал от фонда на музея.
Изработване на гривна от мъниста – запознаване със символиката на цветовете и апотропейното значение на гривната, изграждане на естетически умения (участниците трябва да носят бял и червен конец и разноцветни мъниста).

Посещението е по предварителна заявка на телефон: 0884 311 496

В музея в Градски парк „Св. Георги"

Тема на заниманието: Природата на Добруджа

Разглеждане на експозицията и запознаване на участниците с животинския и растителния свят на Добруджа.

Занимателни игри:

Кои животни/растения от експозицията са ми познати?
Разказ за любимо животно/растение.
Рисунка на любимо животно/растение.
Изложба на творбите на участниците.

Посещението може да бъде обогатено с презентации и прожекция на филми за биоразнообразието на Добруджа и България.

Забележка:

Възрастова група: 1-11 клас.
Брой участници до 20 ученици.

В Етнографска къща

Тема на заниманието: Добруджанецът на границата между две епохи

Запознаване с традиционното облекло на добруджанеца и рисуване на автентична носия.
Запознаване с възрожденска къща и традиционен добруджански дом.
Запознаване с традиционен народен календар.
Рисуване на къща, носии, тъкани.

Забележка:

Възрастова група: 1-11 клас.
Брой участници до 20 ученици.
Посещението е по предварителна заявка на телефон: 0884 311 496

В Дом-паметник „Йордан Йовков"

Тема на заниманието: „Да бъда писател"

Учениците стават съавтори на известни писатели, предлагайки свой финал на популярни техни белетристични творби. Предвижда се най-добрите текстове да бъдат публикувани в местната преса или в музейното интернет пространство.

Забележка:

Възрастова група: 7-11 клас.
Времетраене 60 минути.
Посещението е по предварителна заявка на телефон: 058/ 602 213, 0884 311 492

Тема на заниманието: „Слово и образ".

Участниците рисуват или оцветяват любим герой или момент от обичана литература творба след кратко запознаване с чудното пътешествие на произведението до публиката.

Забележка:

Възрастова група: 7-11 клас.
Времетраене 30 минути.
Посещението е по предварителна заявка на телефон: 058/ 602 213, 0884 311 492

Тема на заниманието: „Наковалня за сладкодумство"

Чрез творчески задачи учениците обогатяват своя език, запознавайки се и с интересни моменти от неговата история. Предвижда се най-сполучливите словесни опити да бъдат публикувани в местната преса или в музейното интернет пространство.

Забележка:

Възрастова група: 3-10 клас.
Времетраене 40 минути.
Посещението е по предварителна заявка на телефон: 058/ 602 213, 0884 311 492

Тема на заниманието: „Езикови приключения"

Чрез занимателна граматика и състезателни игри учениците ще развият езиковото си мислене.

Забележка:

Възрастова група: 3-10 клас.
Времетраене 40 минути.
Посещението е по предварителна заявка на телефон: 058/ 602 213, 0884 311 492

Посещението в Дом-паметик „Йордан Йовков" може да бъде обогатено с кинопрожекцията "Пъстрото лице на Добруджа".
Времетраене на прожекцията - 25 минути.
За заявки: 058/ 602 213, 0884 311 492

Образователни пешеходни турове под наслов „Следи от миналото"

Теми по избор: „Чешмите в Добрич"; „Храмовете в Добрич"; „Паметници на възрожденската архитектура в Добрич".

В познавателния маршрут „Храмовете в Добрич" участниците могат да научат кои са храмовете от епохата на Възраждането, запазени до днес в града ни. Предвидено е посещение на православна църква. Целта е да се научи повече за архитектурата, символиката, за някои термини като: „трикорабна базилика", „притвор", „амвон", „олтарно пространство", „царски ред", „икони" и много други неща.

Маршрута „Чешмите в Добрич" обхваща разглеждане запазените образци в нашия град. Целта е да се предизвика интересът на участниците и да се провокират към разговор за традицията в изграждането им, за пластичната украса и елементите им, за значението на водата в миналото на добруджанеца.

Един от най-желаните за посещение паметници на възрожденската архитектура в Добрич е АЕМО „Старият Добрич", който представлява музей на открито и представя някогашната чаршия с: часовникова кула с камбанария, дюкяни, мюсюлмански храм от 18. век, добруджанска къща, кръчма, гостилница и др. Целта на маршрута е да се разбере местоположението и функцията на обектите във възрожденския град и тогавашното общество.

За записвания на тел.: 058/602 642, 0884 311 496

ЗАПОВЯДАЙТЕ!