ЛИТЕРАТУРНО-МУЗИКАЛНА ВЕЧЕР ПОД НАДСЛОВ „НЕ СЕ ГАСИ ТУЙ, ЩО НЕ ГАСНЕ!"

Регионален исторически музей (РИМ)– Добрич организира Литературно-музикална вечер под надслов „НЕ СЕ ГАСИ ТУЙ, ЩО НЕ ГАСНЕ!", посветена на:

ДЕНЯ НА НАРОДНИТЕ БУДИТЕЛИ

140 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА АДРИАНА БУДЕВСКА

90 ГОДИНИ ОТ ОСНОВАВАНЕТО НА ДРАМАТИЧНИЯ ТЕАТЪР В ДОБРИЧ

Събитието се проведе във Възрожденското училище на РИМ – Добрич. В него взеха участие ученици от ПМГ „Иван Вазов“ с ръководител Снежана Дечева, която бе и сценарист на литературната вечер. В програмата участваха също ученици от ОУ „Ст. Караджа“ с ръководител г-жа Сутрева.

Публиката бе очарована от ангелските гласове на формация „Soulvoices“ от СУ „Св. Кл. Охридски“, които откриха вечерта с песните „Вечерай Радо“ „Лале ли си, зюмбюл ли си“ и „Брала мома Ружа цвете“. Адмирации за музикалният ръководител на формацията Габриела Павлова, която за кратко време е свършила чудесна работа с тези надарени деца, които вече имат номинация от Международен певчески конкурс и които удивиха публиката с прекрасното пеене в „канон“.

В непринудената възрожденска обстановка, седмокласниците от ПМГ повдигнаха духа и самочувствието на присъстващите с поезия и слово. Те бяха подготвили и викторина, в която бяха включени имена на известни народни будители и спомоществуватели, вградили името и делата си в историята на Добрич, Добруджа и България.

Ученици от ОУ „Стефан Караджа“ изпълниха две стихотворения „Хаджи Димитър“ и одата „Караджата” от Епопея на забравените на Иван Вазов.

Вечерта завърши със стихотворението за Васил Левски, написано от Добричката поетеса и журналист Петранка Божкова в изпълнение на дванадесетокласника Петър Петров.

Гостите на вечерта със затаен дъх следяха темпото и градацията на поетично-музикалния маратон, бурно аплодираха участниците. У някои от слушателите се забелязаха сълзи на възторг, удивление и преклонение пред ентусиазма и таланта на младите хора. Със ставане на крака присъстващите на вечерта показаха своя респект от прекрасното изпълнение на певци и рецитатори.

В публиката имаше и ученици от СУ „Св. св. Кирил и Методий“, които дойдоха да уважат своите съученици и да си обогатят знанията за първоучителите и народните будители през Възраждането.

Тази литературно-музикална вечер бе организирана и по идея на Дружеството на краеведите в Добрич във връзка с 90 годишнината от основаването на Драматичния театър в Добрич. Музейната колегия изказва специална благодарност на г-н Мандев – директор на Драматичен театър "Йорда Йовков", който се отзова на поканата и изнесе слово за театралното дело в града ни.

Интересът към събитието бе голям и малката възрожденска обител не успя да събере всички гости, но всеки прекрачил прага на музея усети приповдигнатия дух на вечерта.

Музейната колегия изказва благодарност на всеки, който допринесе тази вечер да се превърне в голям празник на духа и вярата, че България я има и ще пребъде във времето, докато искрата я има.