СПРАВОЧНИК „БЪЛГАРСКАТА ПАМЕТ ЗА ЙОРДАН ЙОВКОВ“

kniga yovkov 2018

Излезе от печат справочникът „Българската памет за Йордан Йовков", подготвен от специалисти на Регионален исторически музей - Добрич и финансиран от община град Добрич. Той има за цел да представи институционализирането на българската памет за писателя класик Йордан Йовков, да очертае топографията на едно преклонение пред автор, традиционно определян като хуманист, да докаже, че в Добруджа вече десетилетия се работи за неговото митологизиране. Справочникът е композиран в 12 глави, представящи учебни заведения, читалища, географски обекти, улици, музеи, други Йовкови места, литературни маршрути по тези места, паметници на писателя и на герои и символи от неговото творчество, паметни плочи и барелефи, монументални художествени творби и мемориални знаци и други, посветени на белетриста. Както може да се очаква, най-много паметни знаци и обекти на името на Йовков има в област Добрич, като те са концентрирани в община град Добрич и община Генерал Тошево. Доколкото ни е известно, това е първото по рода си изследване. Надяваме се то да е полезно за запознаването с част от литературната памет на България.