РИМСКА БАНЯ – ДОКОСВАНЕ ДО ЖИВАТА ИСТОРИЯ

rimska banja 7 7 2018

Римската баня се намира в центъра на град Добрич. Тя е автентичен паметник на културата от античността. Напомня ни за Добруджа, когато е била една от големите римски провинции Scythia Minor (Малка Скития). По думите на изследователя на обекта Любка Бобчева и според неголемите размери на съоръжението, се налага мнението, съоръжението да е имало частен характер (balneum) и да е било елемент от архитектурния ансамбъл на късноримска вила.

Въпреки извършените през 1991 г. (а и по-късно) възстановителни и укрепителни работи, поради незащитеността на обекта от неблагоприятни атмосферни условия, извиращите на това място подпочвени води и урбанистично замърсяване, останките от банята и днес са в твърде лошо състояние и са застрашени от разрушаване.

Преди броени дни Римска баня бе почистена за пореден път по инициатива на Бодган Богдев и приятели. Почистването се извърши със съдействието на Община град Добрич и Регионален исторически музей – Добрич.

На 7 юли по идея на Богдан Богдев, с подкрепата на Регионален исторически музей – Добрич и приятели, Римска баня се превърна в атрактивно място за среща на деца и родители от България и Русия. Тук, те се докоснаха до живата история, бита, културата и обичаите на древен Рим. Николета Николова, специалист от музея, разказа на малките любопитковци интересни факти за градежа и устройството на добричката римска баня. След теоретичната част започна забавлението с реденето на мозайки, обличането с римски дрехи и аксесоари, с дегустацията на римски гозби, фотосесии около артефактите от римската епоха и др.

Така завърши едно незабравимо преживяване на Римска баня в Добрич.

Римска баня има потенциала да бъде част от културната среда на града ни. С общи усилия на общината, музеят и гражданите, можем да я превърнем в желана туристическа дестинация и място за креативен туризъм. Тук могат да се случват частични възстановки, атракциони, анимации и др. хепънинги за малки и големи, за местните хора и гостите на града ни.