100 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА КАПИТАН ДИМИТЪР СПИСАРЕВСКИ

kapitan dimitar spisarevski

Интервю за кап. Димитър Списаревски

На 19 юли 2016 г. се навършват 100 години от рождението на капитан Димитър Списаревски – българският летец, който по време на Втората световна война прави първият въздушен таран в небето над София. На 20 декември 1943 г. останал без боеприпаси и тежко ранен той врязва своя изтребител в противниковия бомбардировач, като по този начин му попречва да хвърли своите бомби над мирното население на София. По този повод пред музея в Градски парк „Св. Георги" ще бъде експонирана фотоизложба, проследяваща живота на летеца. Ще бъде показано и витло от самолет „Фоке Вулф – Врабче", на който е летял Списаревски. То е запазено от неговите бойни другари и през 2003 г. е дарено на Регионален исторически музей – Добрич от Софийския клуб „Капитан Димитър Списаревски". Изложбата може да бъде видяна през целия работен ден.