138 ГОДИНИ ОТ ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА ДОБРИЧ ОТ ОСМАНСКО ВЛАДИЧЕСТВО

138 god otOsvobozhdenieto na Dobrich

В навечерието на 138-мата годишнина от Освобождението на Добрич в Хобисклуб гостува уредника от Регионален исторически музей – Добрич Надежда Иванова. В непринудена обстановка и с чаша топъл чай в ръка присъстващите изслушаха разказа на музейния специалист. Акцентът на разговора бе Руско-турската освободителна война и събитията и личностите оставили следа в историята на Добруджа и Добрич. Съдбата на християнското население в региона, активните демографски процеси, изконния човешки стремеж към свобода и справедливост довел до появата на всички форми на борба срещу поробителите – това бяха само част от темите по време на срещата. Припомнени бяха имената и делата на Пейо Буюклията и Димитър Калъчлията, Стефан Караджа и Хаджи Димитър, Зиновий Дерменджиев, Кузман Христов, Петър Алексиев и Димитър Ковачев – славни хайдути, четници и опълченци. Проследен бе пътя на Долнодунавския отряд на ген. Цимерман и обстановката в Добруджа по време на януарските събития. Срещата завърши със стихове на добруджанския поет Драгни Драгнев, рецитирани от Нели Катранджиева посветени на Освобождението и убеждeнието на присъстващите, че подобни „припомняния" държат живи в колективната памет най-значимите събития от нашето минало.