ВТОРОКЛАСНИЦИ ОТ КАВАРНА ОТБЕЛЯЗВАТ СВОЯ ПАТРОНЕН ПРАЗНИК В МУЗЕЯ В ДОБРИЧ

По случай своя патронен празник ученици от втори клас при ОУ „Йордан Йовков", гр. Каварна, посетиха Учебния музей, или Възрожденското училище. Учебният музей на Регионален исторически музей – Добрич представлява непълна възстановка на класна стая от възрожденската епоха. Увлекателната беседа на Надежда Иванова – уредник в отдел „История на българските земи ХV – XIX век", запозна учениците с начина на преподаване в килийно, елино-българско, взаимно и класно училище; с предметите, които са били преподавани, и как е протичало обучението. Госпожите Светлана Ганчева и Димитрина Димова споделиха, че децата са още малки и тепърва научават факти от миналото на Добруджа. В музея като че то оживява пред очите на децата на 21. век.

Групата посети и музея в Градски парк „Св. Георги", където се потопи в увлекателния разказ на Живко Марков. Той запозна учениците с природното богатство на Добруджа, представено в диорами, както и с темата „Втора световна война – униформи и въоръжение".

Децата слушаха с интерес беседите на двамата музейни специалисти и останаха с чудесни впечатления от отношението и работата на хората, които с огромна любов събират, изследват, съхраняват и представят артефакти от историческото минало на Добруджа.

Двата музейни обекта, които учениците от Каварна посетиха, заедно с Етнографска къща и най-големия музей за Йовков в България Къща музей с дом-паметник „Йордан Йовков, са реновирани по проект „Йовковият Добрич – съвременна туристическа дестинация". Благодарение на този проект музеите в Добрич придобиха европейски вид и са нова, интересна туристическа дестинация, която представя културно-историческото и природното наследство на Добуджа по много атрактивен и забавен начин.