29 АПРИЛ - МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА БАЛЕТА

Anastas-Petrov

По повод Международният ден на балета Регионален исторически музей - Добрич и Частно основно училище "Руски лицей" - София ще представят в столицата изложбата на Регионален исторически музей - Добрич "Анастас Петров - принц на танца". Каним приятелите на балета на 29 април от 13.30 часа във фоайето на Руския лицей, за да празнуваме заедно.

Добрич трябва да се гордее, че е дал на България първия балетмайстор, патриарха на балетното изкуство у нас Анастас Петров. Той е роден през 1899 г. в нашия град. От 1927 до 1935 г. е единственият мъж танцьор в Софийската народна опера и единственият солист както в оперните представления, така и в първите балетни спектакли. Анастас Петров е сред първите балетни педагози в България. Ръководената от него балетна школа в София просъществува от 1927 до 1944 г. За големия принос на балетиста в европейското танцово изкуство през 1977 г. Виенският университет го удостоява с престижно отличие - Хердерова награда.

--1.jpg-.jpgAnastas-Petrov.jpg