БЪЛГАРИН ДА СЕ НАРИЧАМ, ПЪРВА РАДОСТ Е ЗА МЕНЕ

IMG 1300

Със стих на Ботев и песен на Галина Дормушлийска започна поредната сбирка от образователната програма на РИМ – Добрич „Паметта на светлите дати". Този път тя бе под надслов „Българин да се наричам, първа радост е за мене" и бе посветена на 137 години от Освобождението на България и 145 години от учредяването на Българската екзархия. Музейното възпоменателно събитие събра във Учебния музей „Възрожденско училище " над 50 ученика, които в навечерието на Националния празник дадоха своите отговори на въпроса "Кое ни кара да се чувстваме горди, че сме българи". По идея на уредника Надежда Иванова децата научиха повече за някой бележити личности, посветили живота си на политическата, духовна и културна независимост на България. Подходяща мултимедийна презентация визуализира моменти от делото на хайдутите Димитър Калъчлията и Пейо Буюклията, опълченеца Калчо Вълков, свещеника Павел Атанасов и възрожденеца Иван Хадживълков. В разговора се включи и отец Велико, който разказа повече за мястото на Добруджа и добруджанци в борбата за църковна самостоятелност. Децата имаха и удивителния шанс да се докоснат до истински реликви от Възраждането и с помощта на музейните специалисти да пробват да подредят няколко експозиционни модула и да напишат анотации. Това бе първата стъпка към създаването на доброволческа организация „Приятел на музея", в която ученици от ХГ „Св.Св. Кирил и Методий " изявиха желание да членуват. В бъдеще те ще вземат участие в различни музейни дейности, като така ще научат повече и за историята на родния си край и България.

IMG_1292.JPGIMG_1300.JPGP2260457.JPGP2260469.JPGP2260471.JPGP2260473.JPG