ПРОЕКТ "БЪЛГАРСКИ ИСКРИЦИ"

Регионален исторически музей – Добрич е партньор по проект „Български искрици".

Проекта стартира на 16.11.2014 г. Първото занятие се проведе на същия ден в 10.30 ч. в Учебния музей/Възрожденско училище на РИМ – Добрич.

Проектът е по идея и разработка на Магдалена Петрова - управител на ЕООД „Българска шевица". В екипа са включени обучителите: Капка Кръстева, Анита Радева и Йордан Сивков. Целевата група включва ученици от трети „б" клас при ОУ „Христо Смирненски".

Идеята е оскъдните знания у децата за миналото на българите свързани с бита, културата и уменията им, да се обогатят и да се съхранят през вековете.

Основните цели, които се преследват са:
• Получаване на допълнителни исторически сведения за произхода и живота на българския род, съобразени с възрастовите особености на децата.
• Изграждане на елементарни умения за работа с дърво, кожа, текстил.
• Възпитаване чувство на национална принадлежност и гордост, че сме потомци на велик народ.

По време на практическите занимания учениците ще бъдат разделени на две групи: момичета и момчета. Момичетата ще изработват салфетка, каре, книгоразделител, мини нац. костюми, кукли, коланче, игленик и др., а момчета стрела, кожена пунга, щит, шапка, терлици, колан с тока, средновековни играчки и др.

Дейностите по проекта ще завършат с изложба на всичко сътворено от ръцете на участниците.

IMGP1386.JPGIMGP1389.JPGIMGP1391.JPGIMGP1394.JPGIMGP1395.JPGIMGP1397.JPGIMGP1401.JPGIMGP1403.JPG