ПЪТУВАНЕ ИЗ СВЕТА НА ЙОРДАН ЙОВКОВ

plakat-yovkov-sevlievo
Във връзка с Международния ден на музеите - 18 май, Регионален исторически музей - Добрич гостува на Исторически музей - Севлиево с изложбата „Пътуване из света на Йордан Йовков" от 13 до 31 май 2014 г.

Изложбата „Пътуване из света на Йордан Йовков", създадена през 2010 година, си поставя за цел да представи ключови епизоди от живота и творческата работа на писателя. За нейната подготовка е използван богатият музеен фонд на Дом-паметник „Йордан Йовков" в Добрич. Двадесетте табла се опитват по достъпен начин да разкажат личната история на човека Йовков, както и неговото пътуване към художественото съвършенство в литературата. Документи, ръкописи, фотоси и кратки текстове запознават музейната публика с един обикновен на пръв поглед живот, чийто център става творчеството. Действително след Първата световна война писателят се посвещава на литературата с рицарска всеотдайност и й служи вярно докрай. Наричаме го „майстор на късия разказ", но ще открием, че той е бил също поет, драматург, романист – човек, който не се е страхувал да експериментира, за да открие своя път в изкуството. Амбицията ни е да провокираме читателите да посегнат към Йовковите книги, за да си припомнят, че човешкото спасение е в търсенето на бялата лястовица „по жицата" на живота.