Добре дошли в уеб сайта на „Регионален исторически музей – Добрич“!
Създаден през 1953 г., музеят събира, изучава, съхранява и представя културно-историческото наследство на Добруджа. С богатите си колекции (от VІ хил. пр. Хр. до най-ново време), изследвания, оригинални експозиции, образователни програми и специални мероприятия той провокира хората да опознаят, осмислят и оценят историческото минало.
За музейния екип ще бъде удоволствие да Ви посрещне в своите експозиции!
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРОЕКТ „БЪЛГАРСКИ ИСКРИЦИ” В ТАРАКЛИЯ, МОЛДОВА
Първото представяне на Проект „Български искрици", реализиран в партньорство между „Българска шевица" ЕООД и Регионален исторически музей – Добрич, зад граница бе в град Тараклия, Република Молдова.
Госпожа Мария Тодорова бе координатор на всички мероприятия и срещи по време на престоя на групата. Тя е бивш ректор на университета в Тараклия, координатор по европейски проекти, в момента преподавател по химия в университета и в гимназията.
Екипът на проекта бе радушно приет от Наталия Бешир - директор на гимназията в Тараклия. Тя покани участниците в проекта „Български искрици" да се срещнат и разговарят с гимназисти от различни класове. По време на работна среща сподели, че учениците проявяват подчертан интерес към екология и археология. За съжаление, се оказа, че не разполагат с информация за олимпиади, конкурси, конференции, фестивали и др., които се провеждат в България.
Ръководството на проекта участва в работни срещи и с:
Мария Паслар – ректор на Университета в Тараклия. От нея участниците в проекта научиха, че образованието се извършва на български, руски и румънски език. Специалностите са: „Социална защита", „Мениджмънт на икономиката", филология (българска, руска, румънска) и „Музикално изкуство" (пиано, кларинет, акордеон). За обогатяване на музейната експозиция в университета в Тараклия управителката на фирма „Българска шевица" ЕООД – Магдалена Петрова, подари автентична носия от Сливенския край.
Иван Боримечков – читалищен секретар, запозна аудиторията с дейността на читалище „Олимпий Панов" и театър „Смешен петък", в който се играят 3 постановки по текстове на Георги Балабанов от Генерал Тошево. Боримечков дари на РИМ – Добрич книгата „Тараклия и тараклийци", театрален плакат и декори. Той придружи групата и до Твърдица, където бе инициирана среща с уредника на музея и с г-н Павел Паскалов, директор на фирма IM GRAND AGRO COMPANY SRL, който разказа за поминъка на местното население.
Нина Автутова – директор на Държавния ансамбъл „Родолюбие", сподели, че благодарение на добрите взаимоотношения с България е получавала многократно методическа помощ и съдействие при изработване на национални носии за ансамбъла.
Нина Топалова Димова – секретар на българската община, бе впечатлена от работата по проекта „Български искрици" и обяви готовност за съдействие при бъдещи съвместни проекти и дейности.
Сергей Филипов – кмет на Тараклия, благодари на ръководството на проекта за приетата покана и за дейното участие в тържествата на града по случай 6 май.
Бе инициирана и кратка среща с Областния управител на Тараклия.
По време на двудневния престой бяха извършени следните дейности по проекта:
На 5 май бе направена презентация на трите модула на проекта: „Магията на българската шевица", „Средновековна работилница" и „Силата на българското слово", пред възпитаниците на гимназията в Тараклия. За добричката група бе подготвена специална програма от изявени ученици на гимназията. В следобедните часове българската делегация бе разделена на групи и посети няколко класа. Тараклийчетата разказаха за живота в града, за забавленията и празниците, за дейността по опазването на българското културно наследство - песни, танци, обичаи, традиции. Бе проведена и работна среща на екипа на проекта с ръководството на гимназията. Преподавателите проявиха засилен интерес към модулите: „Средновековна работилница" и „Силата на българското слово". Бе проведен и спортен турнир между гостите от България и техни връстници от гимназията. Участниците в проекта „Български искрици" посетиха и Музея на културното наследство в Тараклия. На всички им направи впечатление, че сбирката в голямата си част показва българското културно наследство. Библиотечният фонд на музея разполага с някои апокрифни книги от соцпериода. Изненадата бе голяма при вида на скулптура на Георги Димитров. За малките бе непозната неговата личност и делото му и те с интерес научиха за процеса със запалването на Райхстага на 23 февруари през 1933 г. по времето на режима на Хитлер. Всеки избра местенце, което да запечата във фотообектива си.
На 6 май – празника на Тараклия, групата от Добрич посети храм „Св. Георги" и поднесе цветя на паметника на Олимпий Панов – български революционер и офицер, командващ артилерията по време на Сръбско-българската война (1885), военен министър във временното правителство на Петко Каравелов след преврата срещу Александър Батенберг. Всички слушаха с интерес беседата на Иван Боримечков за неговия героичен живот.
Ивелина Романова, като представител на Община град Добрич, Регионален исторически музей и екипа на проекта „Български искрици", бе в деловия президиум на празника на град Тараклия. Тя запозна накратко аудиторията с богатото историческо наследство на Добруджа и България, благодари за топлия прием и гостоприемството на тараклийци и пожела на гражданите и гостите на Тараклия мир, радост и благоденствие във всеки дом.
В празничната концертна програма участваха деца от СОУ „Св. Кл. Охридски". Програмата включваше също: презентация на проекта „Български искрици", два турнира за стрелба с лък за малки и големи и един конкурс за рисуване на българска шевица. Отличилите се получиха грамоти и предметни награди.
Ръководителите на проекта получиха Диплом на почетен гост от Република България.
Цели и резултати:
Основната цел на това пътуване до Молдова бе да бъде промотиран проектът „Български искрици" и да бъдат разпръснати „българските искрици" сред българската общност в Молдова.
С това пътуване бе изграден първият мост между „Български искрици" и гимназията в Тараклия.
Създадоха се добри контакти с културни и образователни институти в Тараклия и Твърдица.
Констатации:
Музеят в Тараклия, Молдова, се нуждае от повече информация за музейното дело в България.
Българите в Тараклия съставляват 60 % от жителите на града. Те са запазили и ценят българските традиции и обичаи и са много сърдечни, открити, отворени за съвместно сътрудничество във всички области.
Проектът „Български искрици" получи популярност и се прие с голям интерес от местните хора и гостите на Тараклия.
ВХОДНИ ТАКСИ И УСЛУГИ:
Входна такса за обект: възрастни – 3.00 лв., деца, ученици, студенти – 1.00 лв., семеен билет – 4.00 лв.
Входна такса в рамките на туристически маршрут: възрастни – 4.00 лв., деца, ученици, студенти – 2.00 лв., семеен билет – 5.00 лв.
Беседи: на български език – 6.00 лв., на чужд език – 12.00 лв.